logo portal banner

AKTIVNOSTI

Zid sjećanja kod Crkve hrvatskih mučenika na Udbini

2024 06 14 udbina 102

S ponosom i zadovoljstvom obavještavamo vas kako pripremamo jednu knjigu o dosadašnjem tijeku našeg projekta prikupljanja spomen kamenja koju planiramo izdati početkom slijedeće godine.
Nakon sedamnaest godina marljivog rada, došli smo do faze u kojoj smo zabilježili slučajeve dupliciranja spomen kamenja. Unatoč preciznom vođenju evidencije, koja je javno dostupna na našim web stranicama, ponekad dolazi do takvih situacija. Ova faza našeg projekta donosi nove izazove, ali i prilike za poboljšanje. Nastavljamo s posvećenošću i transparentnošću u vođenju evidencije kako bismo minimizirali takve slučajeve u budućnosti. Ovo nas ne obeshrabruje, već potiče da budemo još pažljiviji i precizniji u našem radu.
Želimo vas podsjetiti da je naša web stranica (www.mk-veterani.hr) dostupna za sve koji žele provjeriti informacije o spomen kamenju i sudjelovati u projektu. Vaša podrška i suradnja su od iznimne važnosti za uspjeh ovog projekta. Pozivamo vas da ostanete angažirani i aktivni u njegovom daljnjem razvoju. Hvala vam na vašem neprekidnom entuzijazmu i podršci. Zajedno nastavljamo graditi bolju budućnost, poštujući prošlost i sjećajući se onih koji su dali svoje živote za našu slobodu.
Također smo primijetili da pojedine udruge ili pojedinci donose spomen kamenje koje ne označava stratišta ili mjesta masovnih grobnica, što je izvan okvira našeg projekta. Iako cijenimo svaki doprinos, važno je naglasiti da naš projekt ima jasno definirane ciljeve i fokus. Naša misija je očuvanje sjećanja na stratišta i mjesta masovnih grobnica, povezana s teškim povijesnim događajima. Donošenje spomen kamenja koje ne označava takva mjesta izvan je okvira našeg projekta. Iako je svaki oblik sjećanja važan, želimo osigurati da naša inicijativa ostane usredotočena na svoj temeljni cilj, omogućujući jasnoću i učinkovitost u našem radu te doprinos očuvanju povijesne istine i poštovanju prema žrtvama. Stoga, pozivamo sve sudionike da budu pažljivi prilikom donošenja spomen kamenja i pridržavaju se ciljeva i smjernica našeg projekta.
 
2024 06 14 udbina 101
 
Odlučili smo objaviti dosadašnje aktivnosti kroz ovu knjigu kako bismo olakšali organizaciju Dana hrvatskih mučenika u budućnosti. Svake godine donosi se spomen kamenje, a ideja za Zid sjećanja u Parku hrvatskih mučenika polako se vizualizira. Mi iz MKVC-a prolazili smo kroz različite faze razvoja. Odluka o objavljivanju knjige donesena je s ciljem dokumentiranja dosadašnjih napora i postignuća u projektu prikupljanja spomen kamenja i obilježavanja Dana hrvatskih mučenika. Ova knjiga će služiti kao koristan izvor informacija za buduće organizatore, pružajući uvid u dosadašnje iskustvo i aktivnosti te olakšavajući planiranje i provedbu budućih događaja.
Kroz godine, naša inicijativa je kontinuirano rasla, a svake godine donosilo se sve više spomen kamenja. Ideja za izgradnju Zida sjećanja polako postaje stvarnost, što predstavlja novi korak u razvoju našeg projekta. Tijekom tog procesa, prolazili smo kroz različite faze razvoja, rješavali izazove i usavršavali naše planove kako bismo ostvarili naše vizije. Objavljivanjem ove knjige želimo podijeliti naše iskustvo s drugima i doprinijeti daljnjem razvoju inicijativa za očuvanje sjećanja na hrvatske mučenike. Ovaj korak osigurava kontinuitet i trajnost našeg projekta te nas motivira da nastavimo s predanim radom u budućnosti.
 
2024 06 14 udbina 103
 
Naša priča počela je skromno, kao ideja nekoliko entuzijasta u moto svijetu. Kroz predan rad, posvećenost i zajedništvo, postigli smo značajan rast i razvoj. Iz malog moto kluba, postali smo pokretači pokreta koji danas obuhvaća desetak veteranskih podružnica diljem Hrvatske i BiH. Ovaj rast i razvoj zahtijevali su mnogo truda, angažmana i predanosti svih naših članova. Kroz zajedničke napore, izgradili smo čvrstu, stabilnu i prepoznatljivu organizaciju s velikim utjecajem na moto scenu u Hrvatskoj. Danas organiziramo razne događaje i aktivnosti, od obilježavanja važnih datuma do humanitarnih akcija i promocija moto kulture. Naša prisutnost na moto sceni neizostavna je, a naše ime sinonim za kvalitetu, predanost i zajedništvo. Spremni smo nastaviti rasti i razvijati se kako bismo još više doprinijeli moto zajednici i društvu u cjelini. Naša priča tek počinje, i sva su vrata otvorena za nove izazove i mogućnosti koje budućnost donosi.
Podružnice MKVC-a igraju ključnu ulogu u ostvarivanju naše zajedničke misije i ciljeva. Naši predstavnici po podružnicama prepoznali su viziju i ciljeve iz našeg Strateškog plana MKVC te su se posvetili ostvarivanju istih u svojim lokalnim zajednicama diljem Hrvatske i BiH. Njihova posvećenost i rad omogućili su nam da danas s lakoćom pišemo ovu knjigu, dokumentirajući našu povijest i postignuća. MKVC je mnogo više od običnog moto kluba. Mi smo zajednica ljudi s dubokim osjećajem pripadnosti i solidarnosti. Naša organizacija ističe se po podružnicama i članovima diljem Hrvatske i BiH, koji su srce i duša našeg kluba. Njihova predanost, entuzijazam i razumijevanje vizije i ciljeva MKVC-a ključni su za naš uspjeh. Zahvaljujući njihovom angažmanu i podršci, postigli smo značajan napredak i ostvarili mnoge uspjehe. Ono što nas čini snažnima je zajedništvo među članovima. Bez obzira na geografske granice, podržavamo se kao braća i sestre. To je temelj našeg kluba i snaga koja nas pokreće naprijed. Kroz ovu knjigu, želimo podijeliti našu priču s drugima i inspirirati ih da se pridruže našem zajedništvu. Zajedno možemo postići sve.
 
2024 06 14 udbina 104
 
MKVC nije samo moto klub, već smo i zajednica branitelja koji su se udružili s ciljem služenja zajednici na različitim područjima. Ova jedinstvena kombinacija motociklista i branitelja daje MKVC-u poseban identitet i snagu. Mi nismo samo strastveni motociklisti, već i ljudi s dubokim osjećajem odgovornosti prema zajednici i svojoj zemlji. Ova dualna uloga omogućava MKVC-u da bude prepoznatljiv i funkcionalan u civilnom društvu na jedinstven način. Naša prisutnost i angažman u moto zajednici, kao i predanost i doprinos kao braniteljska udruga, čine nas istaknutim i cijenjenim članom društva. Stvaranje mosta između svijeta motociklizma i braniteljske zajednice omogućava MKVC-u da obavlja važnu ulogu u očuvanju vrijednosti i tradicija te promicanju poštovanja prema braniteljima i njihovom doprinosu. Ova kombinacija čini MKVC jedinstvenim i snažnim entitetom koji se ističe među sličnim organizacijama.
MKVC je organizacija koja se ponosi jasnim ciljevima i planovima koje dosljedno ostvaruje. Naša vizija i misija definiraju smjer našeg djelovanja, dok nam strateški ciljevi omogućuju uspješno provođenje svih aktivnosti. Kada smo započeli projekt „Jaši do zida“, prikupljanje spomen kamenja, nismo imali stroga pravila vezana uz odjeću sudionika. Članovi su dolazili u raznolikoj odjeći, što je ponekad bilo neprimjereno za važnost i ozbiljnost ceremonije. S vremenom smo shvatili potrebu za uspostavom određenih pravila kako bismo osigurali dostojanstvo i poštovanje prema događaju. Danas vodimo računa da se spomen kamenje do oltara nosi u prikladnoj odjeći. Ova promjena nam je pomogla da održimo visok nivo poštovanja i ozbiljnosti tijekom ceremonije te osiguramo da svaki sudionik pridonosi dostojanstvu događaja. Ova pažnja prema detaljima još je jedan dokaz naše posvećenosti i organizacijske učinkovitosti, što nas čini prepoznatljivim i cijenjenim u široj zajednici.
Kao i u svakoj organizaciji, tijekom godina dolazi do promjena u članstvu. Neki su članovi odlučili napustiti MKVC iz osobnih razloga, dok su drugi morali biti isključeni iz kluba. Bez obzira na razloge njihovog odlaska, važno je prepoznati doprinos koji su svi oni dali. Svi članovi koji su sudjelovali u izradi, donošenju ili nošenju spomen kamenja ostavili su svoj trag u našem projektu. Njihova predanost i trud bili su ključni za uspjeh i rast MKVC-a. Posebno želimo izraziti zahvalnost onima koji više nisu među nama. Njihov doprinos i sjećanje na njih ostaju dio našeg nasljeđa i uvijek će biti cijenjeni. Ova zahvalnost nije samo formalnost, već iskreno priznavanje njihovog rada i vremena koje su posvetili našoj misiji. Bez njihovog doprinosa, ne bismo bili tu gdje smo danas.
 
2024 06 14 udbina 105
 
Naš projekt prikupljanja i donošenja spomen kamenja privukao je pažnju i podršku brojnih moto klubova, koji su se s vremenom pridružili našoj inicijativi. Ovi klubovi: MK 4. gardijska (Split), MK Ban (Zaprešić), MK Baroker (Varaždin), MK Beštije (Zadar), MK Bezkintos (Žakanje), MK Bik (Benkovac), MK Bilice (Bilice), MK Bjelovar (Bjelovar), MK Cobra (Drniš), MK Crazy Wolf’s (Gospić), MK Duhovi (Biograd na moru), MK Dvi kule (Vrgorac), MK Dvije Rote (Čilipi), MK Đakovo (Đakovo), MK Galebi (Šibenik), MK Griffons (Otok Krk), MK Gromovnik (Kljaci), MK Imotski “Sokolovi“ (Imotski), MK Jastreb (Jastrebarsko), MK Kiseljak (Kiseljak - BiH), MK Kune (Osijek), MK Kune (Osijek), MK Livno (Livno - BiH), MK Lohannites (Lipik), MK Medjugas (Dicmo), MK Night Riders (Odžak - BiH), MK Noćni Jahači (Trilj), MK Okit (Vodice), MK Pakrac-Lipik (Pakrac, Lipik), MK Posavac (Orašje), MK Poskoci (Gračac), MK Road Troopers (Zaprešić), MK Roosters (Koprivnica), MK Sinj (Sinj), MK Skunks (Pula), MK Slobodna krila (Novi Marof), MK Specijalna policija, MK Stankovci (Stankovci), MK Sveta Helena (Donja Zelina), MK Široki (Široki Brijeg - BiH), MK Tenen (Knin), MK Veteranet e UÇK-së (Priština - Kosovo), MK Vinkovci (Vinkovci), MK Vitezovi tame (Pakrac), MK Vještice (Ogulin), MK Vuk Samotnjak, MK Vukovar (Vukovar), MK White City Riders (Bjelovar), MK Winners Croatia, LEMC Blue Knights Cro (I, II, III, V, VII), MC Konjanici (Tomislavgrad - BiH), MC Motolegija (Karlovac), MC Škorpioni (Gračanica), AMK Thunder (Brčko - BiH), Eurobiker Charity Hrvatska, FBC Goodfellas (Osijek), Free Rider (Nadin, Wigwam), TNT Rider, UBM HOS-a Croatia, Udruga branitelja motorista Croatia, Virago Owners Club (Zagreb), WigWam Free Riders (Čakovec) i mnogi Free bikeri, prepoznajući važnost očuvanja sjećanja na stratišta i mjesta masovnih grobnica, aktivno su sudjelovali u organizaciji i provođenju ovog projekta. Uključivanje drugih moto klubova ne samo da je povećalo broj sudionika, već je i ojačalo MKVC te osiguralo širu podršku i prepoznatljivost projekta. Svaki klub donio je svoju jedinstvenu energiju, resurse i članove, čime su doprinijeli bogatstvu i uspjehu našeg projekta. Njihovo sudjelovanje svake godine pokazuje snagu zajedništva i solidarnosti unutar moto zajednice, a zajednički napori svih uključenih moto klubova značajno doprinose očuvanju povijesne memorije i odavanju počasti hrvatskim mučenicima.
Zahvaljujemo se svim moto klubovima koji su se uključili u ovaj dio projekta. Njihova pomoć bila je neprocjenjiva i pokazala je koliko zajedništvo i solidarnost mogu biti snažni. Međutim, svjesni smo da možda nisu svi moto klubovi upoznati s našim projektom i njegovom važnosti. Stoga planiramo pojačati medijsku informiranost u narednom periodu. Cilj nam je proširiti svijest o projektu kroz različite medijske kanale kako bismo informirali što veći broj moto klubova i pozvali ih da se pridruže našoj inicijativi. Vjerujemo da će povećana medijska prisutnost pomoći u privlačenju novih sudionika i dodatno osnažiti našu zajednicu, omogućujući nam da još bolje očuvamo sjećanje na važna povijesna mjesta i događaje.
Naš projekt nije samo naša inicijativa; mi smo samo nositelji vizije koju su osmislili istaknuti duhovni vođe u Hrvata. Naša uloga je da tu zamisao pretvorimo u stvarnost i osiguramo njeno trajno očuvanje. Kroz zajednički trud i angažman, uspjeli smo stvoriti nešto što nadilazi individualne doprinose i postaje dio kolektivne memorije. Pozivamo sve članove moto klubova i slobodne motocikliste da nam se pridruže. Svake godine obilježavamo Dan hrvatskih mučenika na Udbini, događaj koji okuplja mnoge i pruža priliku da odamo počast i prisjetimo se onih koji su dali svoje živote za našu slobodu. Također, pozivamo vas da posjetite Zid sjećanja u Parku hrvatskih mučenika, mjesto koje simbolizira naše zajedničke napore i sjećanje na prošlost. Vaše sudjelovanje i podrška su od iznimne važnosti za očuvanje ovog projekta i njegove poruke. Zajedno možemo nastaviti graditi i čuvati našu povijest te osigurati da se žrtve i heroji nikada ne zaborave.
Svjesni smo da je u posljednje vrijeme došlo do smanjenja broja hodočasnika koji sudjeluju u obilježavanju Dana hrvatskih mučenika na Udbini, kao i angažmana hodočasnika u donošenju spomen kamenja. Ova situacija predstavlja izazov, ali nipošto ne umanjuje našu odlučnost i predanost. Članovi MKVC-a su zavjetovani da će nastaviti s organizacijom i provedbom ovih aktivnosti bez obzira na te izazove. Naša misija i ciljevi ostaju nepromijenjeni. Vjerujemo u važnost očuvanja sjećanja na hrvatske mučenike i ulogu koju ovaj projekt ima u tome. Stoga, nastavit ćemo raditi na ovom projektu s istim žarom i posvećenošću kao i do sada. Ovaj zavjet članova MKVC-a osigurava kontinuitet i trajnost projekta. Naša obaveza prema prošlim i budućim generacijama je da održimo ovu tradiciju i osiguramo da se sjećanje na žrtve i heroje ne zaboravi. Pozivamo sve da nam se pridruže i podrže nas u ovom važnom nastojanju, jer zajedničkim naporima možemo prevladati trenutne izazove i nastaviti graditi svjetlu budućnost utemeljenu na poštovanju i sjećanju.
Kako godinama prikupljamo spomen kamenje iz jama i škripa kamena iz blata i šikara te donosimo pred oltar, mi kao članovi MKVC teško proživljavamo sjećanja na sve te strašne žrtve koje su doživjeli hrvatski mučenici. Vadimo žrtve na svjetlost sunca i prinosimo njihovu žrtvu Bogu, žrtvu koju su oni podnijeli za hrvatski narod. Ne možemo drugo nego moliti se Bogu za oprost svim počiniteljima tih teških zločina.
Mi više nismo sami.
Zahvaljujemo svima na dosadašnjoj podršci i sudjelovanju, a posebno članovima MKVC.
 
Moto klub Veterani - Croatia
predsjednik, Ratko Dragović - Klek