logo portal banner

Moto maraton Cesta sjećanja `24.

 2024 05 11 bleiburg 101
 
Moto klub Veterani - Croatia ponosno je organizirao moto maraton Cesta sjećanja `24., tradicionalni događaj koji se održava već šesnaest godina za redom. Naš cilj je bio od Zagreba do Bleiburga voziti u spomen na bleiburšku tragediju i obilježiti 79. godišnjicu tog tragičnog događaja, te sjećati se svih žrtava Križnog puta iz svibnja 1945.
Ovogodišnje obilježavanje posebno je važno jer je Zemaljski sud u Klagenfurtu donio odluku o povratu zemljišta na Bleiburškom polju u vlasništvo PBV-a. Iako je ova odluka postignuta nakon dugog sudskog spora, još uvijek smo suočeni s preprekama jer nam je zabranjeno održavanje komemoracijske mise na samom polju. Umjesto toga, svete mise će se idući tjedan održali u župnoj crkvi svetog Petra i Pavla u Bleiburgu, te u crkvi Muke Isusove u Maclju. Također, komemoracija za žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta održana je kod Središnjeg križa na zagrebačkom Mirogoju, te na Radimlji kod Stoca u Bosni i Hercegovini.
Nastavljamo se boriti za pravdu pred Ustavnim sudom Austrije, gdje se vodi spor oko zabrane komemoracije u Bleiburgu, koja je neopravdano povezana s fašističkim režimima. Istovremeno, trenutno se vodi treći sudski spor oko vraćanja povijesnog hrvatskog grba s prvim bijelim poljem na spomenik na Bleiburškom polju. Vjerujemo da će ove pravne bitke konačno donijeti pravedan ishod.
 
2024 05 11 bleiburg 102
 
Unatoč ovim izazovima, članovi Moto kluba Veterani - Croatia nastavljaju svoju predanost obilježavanju sjećanja na bleiburške žrtve i žrtve Križnog puta kroz naš projekt moto maratona "Cesta sjećanja". Okupili smo se na odmaralištu pored motela Plitvice na zaobilaznici u Zagrebu, te krenuli na putovanje.
 
2024 05 11 bleiburg 106
 
Putovanje je proteklo bez problema, koristeći autoceste kroz Hrvatsku i lokalne ceste kroz Sloveniju do Austrije. U Klagenfurtu smo stigli u bazu dopredsjednika MKVC Zlatka Filipovića - Zlaje, gdje su nas dočekali s vojničkim grahom i odojkom na ražnju.
 
2024 05 11 bleiburg 103
 
Posjetili smo grob preminule Sonje Filipović, članice našeg kluba, te se prisjetili njezinog doprinosa i podrške.
 
2024 05 11 bleiburg 107
 
2024 05 11 bleiburg 108
 
Nastavili smo s druženjem, dodijelivši priznanja našim članovima (Maxo, Fićo i Rođeni) i susrećući se s MC Brotherhood Austrija, koji nam već godinama pružaju gostoprimstvo u Bleiburgu i Klagenfurtu.
 
2024 05 11 bleiburg 105
 
Sljedećeg jutra, sudjelovali smo na svetoj misi u crkvi sv. Marije u Klagenfurtu kod fra Pave Dominikovića, te zapalili lampaše na mjesnom groblju Unter-Loibach na grobu velečasnog Vilima Cecelje i na Bleiburškom polju.
 
2024 05 11 bleiburg 104

Naš moto klub ponosno je obilježio 79. obljetnicu Bleiburške tragedije i Križnog puta, nastavljajući tradiciju sjećanja i poštovanja prema žrtvama.
 
„Ako vam je težak stijeg čestitosti,
utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati.“
Fotografije se nalaze u FotoGaleriji ...
 
 
2024.

 


Moto maraton Cesta sjećanja `24. - Najava

2024 05 11 moto maraton cesta sjecanja 1p


Opis:
Ideja za moto maraton "Cesta sjećanja" proizašla je iz snažne potrebe za očuvanjem kolektivne memorije i poštovanjem prema žrtvama Drugog svjetskog rata. Inspiracija je pronađena 2007. godine u jednom restoranu u Krapini, dok su članovi MKVC bili na povratku s preuzimanja prvih spomen kamenja za Zid sjećanja crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Tada smo prikupili šest spomen kamenja sa ključnih lokacija velikih hrvatskih stratišta nakon završetka Drugog svjetskog rata i to: Bleiburško polje u Austriji, Tezno polje kod Maribora, Kočevski rog kod Kočevja i Crngrob kod Škofja Loke u Sloveniji, te Maceljske gore kod Krapine i Jazovke kod Sošica u Žumberku u Maceljskoj crkvi Muke Isusove.
"Cesta sjećanja" nije samo moto maraton; to je počast žrtvama, putovanje kroz povijest, te prilika za očuvanje i dijalog o važnosti čuvanja sjećanja na prošlost. Kroz ovu inicijativu, želimo potaknuti poštovanje prema povijesnim događajima, izgraditi svijest o tragedijama koje su se dogodile i podsjetiti ljude na važnost očuvanja mira i tolerancije. 

Cilj:

Cilj moto maratona "Cesta sjećanja" od Zagreba do Bleiburga je duboko ukorijenjen u očuvanju sjećanja na bleiburške žrtve i žrtve Križnog puta. Kroz ovaj maraton, veterani Domovinskog rata žele obilježiti 79. godišnjicu bleiburške tragedije i time iskazati počast onima koji su nevino stradali tijekom tih tragičnih povijesnih događaja.
Ovaj maraton predstavlja emotivni put sjećanja i poštovanja prema žrtvama, pružajući priliku veteranima Domovinskog rata da se posvete očuvanju spomena na te događaje. Odlazak na grob pokojne Sonje Filipović postaje osobna gesta poštovanja prema članici MKVC, dodajući intimnu dimenziju ovom izrazito važnom putovanju.
Nadalje, okupljanje kod Zlaje ima svrhu zajedničkog dijaloga, dijeljenja iskustava i podrške među veteranima i prijateljima MKVC iz Austrije. Kroz zajedništvo, cilj je jačati svijest o važnosti očuvanja povijesnog pamćenja, potičući trajno poštovanje prema žrtvama i promičući poruku mira i tolerancije. Ovaj moto maraton postaje simbol predanosti očuvanju sjećanja na prošlost, s nadom da će doprinijeti izgradnji bolje budućnosti.

Vrijeme:

11. - 12.05.2024. godine 


Plan putovanja:

11.05.2024.

         - 09:00 sati - Polazak (Motela Plitvice - Zagreb) autocestom kroz Hrvatsku i Sloveniju do Maribora (potrebno je kupiti Vinjetu za Sloveniju), a dalje lokalnom cestom preko Dravograda do Klagenfurta
         - 13:30 sati - Odlazak na grob pokojne Sonje Filipović u Klagenfurtu
         - 14:00 sati - Druženje kod Zlaje i odmor

12.05.2024.

         - 10:00 sati - Sv. Misa u Klagenfurtu (crkva sv. Marije)
         - 13:00 sati - Odlazak na Bleiburško Polje (Bleiburg)
         -  Povratak kućama   

Mjesto:

Bleiburg i Klagenfurt (Austrija) 


Članovi MKVC koji se planiraju priključiti na ovaj projekt moraju se javiti barem mjesec dana ranije svojim predstavnicima Podružnica MKVC, kako bi na vrijeme mogli organizirati cjelokupno organizaciju.
Organizator:
1. Podružnica - Središnja Hrvatska (Grad Zagreb, Zagrebačka, Karlovačka, Sisačko-moslavačka i Bjelovarsko-bilogorska županija) - Vjeran Pokos, predsjednik, mob: 0989056118, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Kontakt:

MKVC, predsjednik Ratko Dragović - Klek, mob: 00385(0)911519920, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
1. Podružnica - Središnja Hrvatska (Grad Zagreb, Zagrebačka, Karlovačka, Sisačko-moslavačka i Bjelovarsko-bilogorska županija) - Vjeran Pokos, predsjednik, mob: 0989056118, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
2. Podružnica - Sjeverna Hrvatska (Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska i Varaždinska županija) - Slobodan Novak, predsjednik, mob: 0957786007, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
3. Podružnica - Zapadna Hrvatska (Istarska, Primorsko-goranska i Ličko-senjska županija) - Velibor Prikaski - Vele, predsjednik, mob: 0917366910, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
4. Podružnica - Južna Hrvatska (Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska županija) - Mario Galov, predsjednik, mob: 0989802024, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
5. Podružnica - Istočna Hrvatska (Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska i Vukovarsko-srijemska županija) - Mirko Đurđević - Miki, predsjednik, mob: 098530512, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
7. Podružnica - Posavina (Posavski kannton u BiH) - Predrag Mišković - Fred, predsjednik, mob: 0038763911804, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
8. Podružnica - Bosna Srebrena (Srednjobosanski i Zeničko-dobojski kanton u BiH) - Željko Ljubanić - Žex, predsjednik, mob: 0038763328150, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. 

  
2024.
 
 
2023.
 
 
 
2022.
 
 
2021.
 
 
2019.
 

 
2018.
 
2017.
 
2016.
 
2015.
 
2014.
 
2013.
 
2012.
 
2011.
 
2010.
 
2009.
 
2008.